ЕТНОЛОШКА ЗБИРКА
У Етнолошкој збирци Музеја у Пријепољу чува се 1300 предмета, који говоре о традиционалној народној култури пријепољског краја – сеоској и градској, српској и бошњачкој од краја 19. до средине 20. века. Ова збирка је зачета 50-их година 20. века, захваљујући преданом раду Мухамеда Челебића, који је од 50-их до 80- их година 20. века сакупљао и на тај начин сачувао око 300 веома вредних етнолошких предмета из пријепољског краја. Данас Етнолошку збирку чине музеалије које припадају колекцијама покућства и посуђа, привређивања, одевања, заната, женске домаће радиности, духовног живота и колекција фотографија. Из ове скромне збирке као посебно вредна дела народне уметности овог краја издвајамо примерке рукавица, чарапа и назувица из друге половине 19. века, даровне марамице „чевре“, као и ћилиме „колаше“ израђене крајем 19. и почетком 20. века, због старости, начина израде и естетике коју носе.
Структура и поглед на музеалије у Етнолошкој збирци веома прецизно одсликавају целокупни народни живот овог поднебља, јасно упућујући да су предмети покућства, посуђа, привређивања, одевања, домаће радиности припадали култури сточара планинаца у коме су дрво и вуна основни материјали у овом, за живот нимало лаком подручју. Са друге стране музеалије из грађанског корпуса су малобројније и носе доминантан оријентални печат, као последицу вишевековне турске доманације у овом крају, што је имало велики утицај на културу свакодневног живота. Музеалије из колекција одевања и текстила израђених од финијих материјала, специфично покућство, метално посуђе, примерци златовеза и накит сведоче о карактеру и нивоу грађанске културе Пријепоља настале пре свега под оријенталним и у мањој мери аустроугарским утицајем.
Збирка је јавности представљена на сталним поставкама „Прошлост на дар“ у музеју и „Рахатлуку краја нема“ у Кући Јусуфагића.



















Претходна
Следећи