ПРОШЛОСТ НА ДАР
Етнолошка поставка Музеја у Пријепољу „Прошлост на дар“ представља покушај да овај етнички простор прикажемо оним по чему са он препознаје и разликује од других. Култура сточара планинаца настала у претежно планинским шумовитим пределима, као и градска култура формирана пре свега под вишевековном турском доминацијом уз блаже европскe утицајe, презентоване су као унутрашњи простори сеоске и градске куће који су били центар породичног живота и окупљања. На тај начин презентовали смо све оно што чини народну културу и основне етнографске карактеристике пријепољског краја – тип куће, становање са покућством и посуђем, одевање и женску домаћу радиност.
У датом, не баш великом изложбеном простору, о народној култури и животу овог простора сазнајемо и преко посебно изложених примерака посуђа, металног које је дело кујунџија, али и дрвеног и земљаног које су израђивали самоуки сеоски мајстори лончари и дрводеље.
Посебну и веома битну целину чине предмети веома распрострањене, колико неопходне, толико и омиљене женске радиности: пешкири, чевре, ћилими и посебно мали одевни предмети: назувице, чарапе и рукавице, који у естетском и техничком смислу представљају вредне примерке народне уметности овог краја. Своје место у сталној поставци имају и примерци накита, као саставног и незаобилазног дела одевања, али и као статусни симбол.
Поставка „Прошлост на дар“ представља човека и дух времена овог антропогеографског простора, као синтезу одређених природних, историјских, друштвених и културних прилика.
Ауторка поставке: Мирослава Љујић, кустос етнолог у Музеју у Пријепољу