Изложбе

Отворена изложба „Култура лова – донсо у традицији Бамана“ Музеја афричке уметности из Београда

У четвртак, 1. јуна, у Музеју у Пријепољу отворена је изложба „Култура лова – донсо у традицији Бамана“ Музеја афричке уметности из Београда.
Ова изложба, по речима њене ауторке Милице Јосимов, „представља етику, веровања и посебан статус ловаца у друштву на основу избора предмета које су сакупили др Здравко Печар и Веда Загорац у Малију и другим земљама западне Африке 1960-их и 70-их година. Донсо је традиционални назив за ловца у култури баманског народа, појам који је подразумевао велико знање појединца о природној средини, њеној флори и фауни, као и изузетну издржљивост, храброст и вештину у лову.“

У склопу ове изложбе одржана је и радионица за полазнике Предшколске установе „Миша Цвијовић“ под називом „Донсо – ловац из саване“ на којој су предшколци, уз асистенцију кустоскиња Музеја афричке уметности Марије Милош и Милице Јосимов, правили капе по узору на ловачке капе које су имали прилику да виде на овој поставци.

Изложба ће бити отворена за посете у наредних месец дана.